دماسنج

دماسنج

 

یکی از بیماری های مرسومی که برای افراد جامعه پیش می آید، سرماخوردگی است که در پی آن افزایش دمای بدن و تب است. بر همین اساس وجود تب سنج، برای نظارت دقیق بر روی دمای بدن و جلوگیری از خطرات احتمالی آن مانند تشنج در افراد، چه بزرگسال و چه کودک، واجب و ضروری است. و از طرفی دیگر سر آشپزهای حرفه ای اعتقادشان بر این است که اگر غذا در دمای مناسبی سرو نشود، طعم خوبی نخواهد داشت، لذا از طریق دماسنج دمای آن را اندازه می گیرند و یا مادران برای اینکه از سوختگی دهان نوزادان خود جلوگیری کنند به یک دستگاه دماسنج و یا تب سنج احتیاج دارند تا بتوانند دمای شیشه شیر فرزند خود را اندازه گیری نمایند.

 

دماسنج دیجیتالی:

همان طور که می دانید، خواندن میزان دمای اندازه گیری شده از دماسنج جیوه ای یا دماسنج الکلی برای افراد، مخصوصا کسانی که بینایی خوبی ندارند کار مشکلی است. این امر سبب شد تا مهندسین به فکر ساخت دماسنج دیجیتالی بیفتند. در نهایت وجود دقت بالا و سهولت در اندازه گیری دما، سبب محبوبیت دماسنج دیجیتالی شد. دماسنج دیجیتالی از جمله تجهیزات پزشکی ای می باشد که به علت سهولت در استفاده، علاوه بر کاربری کلینیکی، کاربری خانگی زیادی نیز دارد.

دماسنج دیجیتالی

 

دماسنج جیوه ای:

دماسنج ها انواع مختلفی دارند. برخی از مدل های دماسنج ها عبارتند از دماسنج جیوه ای، دماسنج الکلی، دماسنج دیجیتالی، دماسنج لیزری و غیره. دماسنج جیوه ای نوعی دماسنج است که از یک شیشه ی استوانه ای مدرج تشکیل شده است که داخل این ستون شیشه ای جیوه ی مایع قرار دارد که با تغییر دمای محیط حجم جیوه نیز تغییر کرده و دما را اندازه گیری می کند. لازم به ذکر است که دماسنج جیوه ای از دقیق ترین دماسنج های موجود در بازار است ولی از سوی دیگر خطرات ناشی از پخش شدن مایع سمی جیوه نیز بسیار بالا است. بنابراین استفاده از دماسنج جیوه ای منسوخ شده است.

دماسنج جیوه ای

 

دماسنج الکلی:

دماسنج ها انواع مختلفی دارند. برخی از مدل های دماسنج ها عبارتند از دماسنج جیوه ای، دماسنج الکلی، دماسنج دیجیتالی، دماسنج لیزری و غیره. دماسنج جیوه ای نوعی دماسنج است که از یک شیشه ی استوانه ای مدرج تشکیل شده است که داخل این ستون شیشه ای جیوه مایع قرار دارد که با تغییر دمای محیط حجم جیوه نیز تغییر کرده و دما را اندازه گیری می کند. لازم به ذکر است که دماسنج جیوه ای از دقیق ترین دماسنج های موجود در بازار است ولی از سوی دیگر خطرات ناشی از پخش شدن مایع سمی جیوه نیز بسیار بالا است. بنابراین استفاده از دماسنج جیوه ای منسوخ شده است.

دماسنج الکلی

 

دماسنج لیزری:

انتقال بیماری یکی از مسائل مهم در زمینه پزشکی می باشد. این انتقال می تواند از راه تماس بدن اشخاص با یکدیگر و یا از طریق اجسامی که به طور مشترک استفاده می شود صورت گیرد. یکی از ابزارهای پرکاربرد در مطب ها و بیمارستان ها دماسنج می باشد. در گذشته دماسنج ها بین بیماران مشترک بود و سبب ایجاد و انتقال بیماری های متعددی می شد. هم چنین استفاده از برخی دماسنج یا تب سنج مانند زیر زبانی برای بیمار آزار دهنده بود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دماسنج لیزری پا به عرصه گذاشته که از تماس مستقیم با بیمار جلوگیری می کند. از دیگر مزیت های دماسنج لیزری دقت بالای آن می باشد.

دماسنج لیزری

دماسنج گازی:

دماسنج گازی برای اندازه گیری دمای حجمی از گاز مورد استفاده قرار می گیرد. از این دماسنج در پزشکی، برای اندازه گیری دمای کپسول های اکسیژن و غیره در بیمارستان ها و کلینیک ها استفاده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags: , ,