تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی

 

در آیین نامه اداره کل تجهیزات پزشکی ایران به هرگونه وسیله، تجهیزات، لواز­م، وسایل کاشتنی، مواد، معرف ها یا کالیبراتور آزمایشگاهی که به تنهایی یا با تلفیق با وسایل دیگر جهت اهداف مختلفی مانند تشخیص، پیشگیری، پایش، درمان یا کاهش بیماری و غیره مورد استفاده قرار بگیرد، تجهیزات پزشکی می گویند. براساس این آیین نامه، تجهیزات با توجه به ایمنی و سطح خطر و همچنین اثرگذاری آن، به سه کلاس خطر تقسیم می شوند.

امروزه بالا رفتن آمار بیماری ها و به خطر افتادن سلامت جهانی و در نهایت نیاز افراد به تجهیزات پزشکی پیشرفته، منجر به نوآوری مهندسین پزشکی در زمینه تولید شده است. با تغییر نیازهای بیماران و مصرف کنندگانی مانند پزشکان، هر روزه تجهیزات جدیدی با قابلیت های جدید وارد بازار می شود که کاربری مصرف کنندگان را سهولت می بخشد. هدف جامعه پزشکی و مهندسی پزشکی، داشتن یک زندگی سالم و عاری از هر گونه دغدغه ی فکری است. در این میان شرکت های بسیاری هستند که در زمینه های گوناگون مانند تولید، واردات و توزیع تجهیزات فعالیت می کنند.

تجهیزات پزشکی شامل گروه های مختلفی اعم از خانگی، کلینیکال، مصرفی، پیشرفته (بیمارستانی) و غیره می باشد. امروزه کمتر شرکتی یافت می شود که بتواند تمامی نیازهای مصرف کننده را در همه ی این زمینه ها فراهم نماید. با این حال فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی درمان شو این امکان را برای مشتریان خود فراهم نموده است که بتوانند تمام محصولات مورد نیاز خود را در تمامی گروه ها از یک فروشگاه تهیه نمایند. از دیگر مزیت های این فروشگاه، صرفه جویی در وقت به دلیل خرید غیرحضوری و اینترنتی آن و ارسال آسان آن در هر نقطه از ایران می باشد.

هم چنین فروشگاه اینترنتی درمان شو سعی دارد بهترین تجهیزات موجود در بازار ایران را از برترین برندهای جهان با گارانتی های معتبر برای مشتریان خود فراهم آورد. در آخر برای مشاهده گروه های مختلف تجهیزات فروشگاه درمان شو، می توانید بر روی نام هر یک از این گروه ها کلیک نمایید.

 

دسته اول تجهیزات خانگی در فروشگاه اینترنتی درمان شو شامل گروه های تب سنج و دماسنج، پوست و مو و زیبایی، بخور و رطوبت ساز، ماساژور، فشارسنج، تشک مواج، ترازو، تخت بیمار، تجهیزات توانبخشی، تجهیزات تنفسی، خواب و استراحت طبی، تناسب اندام، تصفیه هوا، تصفیه آب، تشک و پتوی برقی، مادران و نوزاد، گرما و سرما درمانی، فیزیوتراپی، ساپورت های ارتوپدی و دستگاه تست قند خون می باشد.

لازم به ذکر است که تب سنج و دماسنج در گروه خانگی شامل دماسنج دیجیتالی، دماسنج لیزری، دماسنج الکلی و دماسنج جیوه ای می شود که هر کدام از آن ها به شیوه ای متفاوت مانند زبانی، زیر بغلی، پیشانی و … اندازه گیری را انجام می دهند.

گروه بعدی که شامل تجهیزات پوست، مو و زیبایی می شود دارای محصولاتی همچون دستگاه مو بر (اپیلاتور)، لیزر بدن، لیزر زخم، فر کننده ی مو، انواع مدل های کمربند لاغری، سونای صورت، آیینه برقی، پد عرق گیر و تجهیزات حجامت است.

گروه بعدی که مربوط به دستگاه های رطوبت ساز و بخور می شود، شامل انواع تجهیزات سنجش میزان دما و رطوبت محیط و تجهیزات رطوبت ساز سرد و گرم در برندهای مختلف می باشد.

امروزه با توجه به نیاز افراد جامعه به ماساژ، دستگاه های ماساژور متفاوتی وارد بازار شده اند که در فروشگاه اینترنتی درمان شو در گروه خانگی گنجانده شده اند و دارای انواع تخت ماساژ، پشتی ماساژور، ماساژور چشم، ماساژور برقی دستی، ماساژور پا و صندلی ماساژ و غیره می باشد.

گروه فشارسنج خانگی در دسته ی خانگی، خود شامل دو گروه فشارسنج دیجیتال و فشارسنج عقربه ای می شود.

تشک مواج دارای کاربرد خانگی و کلینیکال می باشد. از این تشک برای افرادی که از بیماری زخم بستر رنج می برند استفاده می شود.

ترازو در دسته ی تجهیزات خانگی و تجهیزات کلینیکی جای دارد که دارای گروه های مختلف ترازوی دیجیتالی، ترازوی عقربه ای، ترازوی نوزاد، ترازوی آشپزخانه و غیره می باشد.

تخت بیمار در دسته ی خانگی نیز شامل تجهیزاتی مانند تخت، صندلی همراه بیمار و مانکی بار می شود.

تجهیزات توانبخشی در گروه خانگی شامل تجهیزاتی است که در انجام امور روزانه به افراد کم توان کمک می کنند و شامل محصولاتی مانند عصا، صندلی حمام، صندلی توالت، جرثقیل حمل بیمار و غیره می شود.

تجهیزات تنفسی به تجهیزاتی گفته می شود که توانایی سنجش میزان اکسیژن خون، رساندن دارو و اکسیژن به بدن و خارج نمودن مایعات اضافی از بدن را دارند.

کالای خواب و استراحت طبی در دسته ی خانگی شامل بالش و پشتی های طبی و دور گردنی و غیره می باشد.

گروه تناسب اندام شامل محصولاتی می باشد که برای لاغری و نظارت بر روند کم کردن وزن، مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه با افزایش میزان آلودگی در شهر استفاده از دستگاه های تصفیه هوا و تصفیه آب برای بالا رفتن سطح سلامت زندگی شهروندان کاربرد بسیاری دارد.

تشکچه و پتو های برقی و هم چنین محصولات گرما و سرما درمانی در گروه خانگی شامل محصولاتی می شود که در درمان گرفتگی و اسپاسم عضلانی و هم چنین کاهش درد کاربرد دارند.

دامنه محصولات مادران و نوزاد در دسته ی خانگی شامل تجهیزاتی مانند بالش بارداری، فشارسنج، تب سنج و ترازوهای نوزاد، متر دور سر، شیردوش برقی، پد شیردهی،شکم بند و غیره می باشد.

گروه محصولات فیزیوتراپی شامل محصولاتی اعم از تنس عضلانی، لامپ مادون قرمز، پدال فیزیوتراپی و غیره می شود.

ساپورت های ارتوپدی در دسته ی خانگی شامل محصولاتی است که به کاهش درد و توانبخشی در افرادی که به ناتوانی موقتی ناشی از شکستگی و غیره دچار شده اند کمک می کنند.

آخرین گروه تجهیزات خانگی مربوط به دستگاه تست قند خون می باشد که شامل همه ی تجهیزات جانبی دستگاه تست قند خون اعم از نوار تست قند خون، سوزن تست قند خون و… می باشد.

تجهیزات پزشکی خانگی

 

دسته دوم تجهیزات کلینیکال در فروشگاه اینترنتی درمان شو شامل گروه های اتوسکوپ و افتالموسکوپ، چکش معاینه، ترازوی کلینیکال، ترالی، ویلچر کلینیکال، لارنگسکوپ، دیاپازون، اسپکلوم، تخت، ست احیا، چراغ قوه، تب سنج و دماسنج کلینیکال، فشارسنج کلینیکال، اسپیرومتر، ساکشن، گوشی پزشکی، ست معاینه، تجهیزات تنفسی کلینیکال، قدسنج و ظروف و ابزار معاینه می شود.

لازم به ذکر است که اتوسکوپ و افتالموسکوپ در دسته کلینیکی، ابزار معاینه اولیه گوش و چشم هستند که پزشکان از آن ها استفاده می کنند.

چکش معاینه در دسته کلینیکی، از ابزار معاینه ای است که پزشکان ارتوپدی از آن ها استفاده می کنند.

ترازوی کلینیکال در دسته خانگی و کلینیکی جای دارد که دارای گروه های مختلف ترازوی دیجیتالی، ترازوی عقربه ای، ترازوی نوزاد و … می باشد.

گروه بعدی در دسته کلینیکال، ترالی است که در کلینیک برای نگهداری ابزار در آن مورد استفاده قرار می گیرد.

ویلچر کلینیکال در دسته کلینیکی جزء تجهیزات توانبخشی محسوب می شود که در کلینیک برای جا به جایی افراد کم توان کاربرد دارد.

لارنگسکوپ در دسته کلینیکال، جزء ابزاری است که برای معاینه ی حنجره مورد استفاده قرار می گیرد.

دیاپازون وسیله ای است که برای شنوایی سنجی و ارزیابی شنوایی استفاده می شود.

تخت در دسته کلینیکی نیز شامل تجهیزاتی مانند تخت های زیبایی، بستری و ماساژ، صندلی همراه بیمار و مانکی بار و غیره می شود.

گروه چراغ قوه در دسته کلینیکال دارای انواع چراغ قوه های معاینه اعم از چراغ قوه پیشانی و چراغ قوه مدادی می شود.

تب سنج و دماسنج کلینیکال در گروه کلینیکی شامل دماسنج دیجیتالی، دماسنج لیزری، دماسنج الکلی و دماسنج جیوه ای می شود که هر کدام از آن ها به شیوه ای مختلف مانند زبانی، زیر بغلی، پیشانی و … اندازه گیری را انجام می دهند.

فشارسنج کلینیکال در دسته کلینیکی، خود شامل سه گروه فشارسنج جیوه ای کلینیکال، فشارسنج دیجیتال کلینیکال و فشارسنج عقربه ای کلینیکال می شود.

تشک مواج دارای کاربرد خانگی و کلینیکال می باشد. از این تشک برای افرادی که از بیماری زخم بستر رنج می برند، استفاده می شود.

اسپیرومتر در دسته کلینیکال، وسیله ای است که برای معاینه های تخصصی پزشکان مامایی مورد استفاده قرار می گیرد.

گروه بعدی در دسته کلینیکال ساکشن است که به پزشک برای خارج نمودن مایعات اضافی از بدن حین عمل کمک می کند.

گوشی پزشکی در دسته کلینیکال دارای انواع تخصصی می باشد، که برخی از آن ها برای معاینه ی قلب استفاده می شود.

ست معاینه شامل تجهیزاتی برای معاینه ی اولیه مانند گوشی پزشکی، فشارسنج، اتوسکوپ، افتالموسکوپ و غیره می باشد.

تجهیزات تنفسی کلینیکال به تجهیزاتی گفته می شود که توانایی سنجش میزان اکسیژن خون، رساندن دارو و اکسیژن به بدن و خارج نمودن مایعات اضافی از بدن را دارند و هم چنین شامل تجهیزاتی مانند لوله تراشه و مانومتر اکسیژن و غیره می باشد.

گروه قدسنج در دسته کلینیکال برای اندازه گیری میزان قد نوزاد و بزرگسالان هستند که انواع مختلفی دارند.

ظروف و ابزار معاینه شامل تجهیزاتی است که نه در دسته های تخصصی گنجانده شده است و نه در تجهیزات مصرفی و از آن ها می توان گارو را مثال زد.

تجهیزات پزشکی کلینیکی

دسته سوم تجهیزات بیمارستانی که در فروشگاه اینترنتی درمان شو به نام تجهیزات پیشرفته می باشد شامل گروه های ICU و CCU، بیهوشی و تنفسی، آمبولانس، اورژانس، زنان و زایمان، اتاق عمل، هتلینگ، قلب، اطفال و نوزاد، عمومی و تصویربرداری می شود که کالاهای تخصصی هر یک از این گروه ها در دسته ی مخصوص خود گنجانده شده و در راستای هتلینگ بیمارستان استفاده می شود.

تجهیزات پزشکی بیمارستانی

 

دسته چهارم تجهیزات مصرفی در فروشگاه اینترنتی درمان شو شامل گروه های چسب، ماسک فیلتردار، دستکش جراحی استریل، سوند، ست سرم، باند و گاز و پنبه، دستکش ونیل، لباس بیمار، آنژیوکت، الکل طبی، دستکش لاتکس، ملحفه و روتختی، سرنگ، بتادین، ماسک سه لایه و کیسه ادرار می شود که از جمله تجهیزاتی است که در پزشکی بسیار کاربرد دارد و به صورت یکبار مصرف می باشد.

تجهیزات پزشکی مصرفی

 

دسته پنجم تجهیزات آرایشی و بهداشتی در فروشگاه اینترنتی درمان شو شامل دو گروه تجهیزات و لوازم بهداشتی مانند پدهای عرق گیر مخصوص شیردهی، زیربغلی و همچنین ژل های ضدعفونی کننده و تجهیزات و لوازم آرایشی مانند آینه های برقی و غیره می شود.

آرایشی و بهداشتی

 

حیطه ی فعالیت فروشگاه اینترنتی درمان شو:

هدف فروشگاه اینترنتی درمان شو، ارائه محصول و خدمات به پزشکان، بیماران، پرستاران و مراکز درمانی مانند کلینیک ها، مطب و بیمارستان ها می باشد. چرا که فروشگاه درمان شو دارای دامنه وسیعی از محصولات در گروه های مختلف است که قابلیت تجهیز کردن مطب و هتلینگ بیمارستانی و غیره را دارد. این فروشگاه با به کارگیری شیوه ی جدید در فروش به صورت اینترنتی، گام بزرگی در عرصه ارائه محصولات پزشکی برداشته است.

Tags: ,